MPBZHRReklama
mkrs_3854

Category: Lajme

LAN-i e do veç Haradinajn kryeministër

bisedimet-me-serbin-euml-sfidojn-euml-koalicionin-e-opozit-euml-s_hdAs heqja dorë eventuale e Thaçit nga posti i kryeministrit nuk i mjafton koalicionit LAN, që të bëjë çfarëdo marrëveshje kompromisi me PDK-në, më mënyrë që të konsolidohen institucionet e reja.
Blloku i krijuar pas zgjedhjeve të 8 qershorit, është i vendosur të mos tërhiqet nga intenca e krijimit të institucioneve, pavarësisht se vendimi i Gjykatës Kushtetuese ia ka komplikuar gjërat. Lexo më shumë

Familjarët e të pagjeturve ende jetojnë në ankth

zhdukurtiEdhe 15 vjet pas luftës, Kosovës i mungojnë edhe 1700 persona, të cilët evidentohen si të zhdukur gjatë luftës së fundit. Trupat e tyre ende nuk janë gjetur dhe familjaret vazhdojnë t’i kërkojnë ata. Me gjithë ankthin në të cilin kanë jetuar tërë këto vite, ata vazhdojnë t’i kërkojnë, duke shpresuar që të paktën eshtrat e tyre të kthehen në vendlindje dhe të dihet varri i tyre, pranë të cilëve mund të vendosin lule, apo të qajnë atëherë kur u mungojnë.
Familjarët të cilët tërë këto vite kanë përjetuar tmerrin, duke i kërkuarme të dashurit e tyre gjallë apo vdekur, Lexo më shumë

​Komuna e Prishtinës nuk i ka verifikuar licencat e kompanisë falsifikatore

ShpendiKomuna e Prishtinës reagon ndaj shkrimit të “Kohës Ditore”, thotë se i ka verifikuar licencat, MTI-ja e demanton.
MTI-ja e ka demantuar Komunën e Prishtinës për deklaratat se I kanë verifikuar licencat e kompanisë “Petrol Company”, të cilat, sipas tyre, kanë dalë të jenë valide. Lexo më shumë

​Gashi: Nëse LAN-I s’lëshon pe, shkojmë në zgjedhje

lataDeputeti I PDK-së, Latif Gashi, ka thënë se për tejkalimin e ngërçit polik blloku LDK-AAK-Nisma duhet të lëshojë pe, ose vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ai ka thënë se Kushtetuta e Kosovës në asnjë mënyrë nuk lejon që kryetari Kuvendit të zgjidhet nga një subjekt tjetër pa pëlqimin e partisë fituese të zgjedhjeve. Lexo më shumë